Skip navigation

Tag Archives: Skateboarding

DSC_3113

Имавме прилика и особено задоволство по втор пат да се организира скејт настан / работилница лоцирана во МКЦ која беше инспирирана како и секогаш од неисцрпниот афинитет кон спортот,  наречена ReSk8.2 Workshop. Се произведоа неколку несекојдневни урбани скејт елементи кои беа вклопени и искористени (читај: скејтани) во просторот на фоајето на МКЦ. Благодарност за можноста и организацијата до Skopje Urban Hub, City Creative Network – CCN, С.A.M!

За галерија од настанот клик на ликот ТУКА.

Advertisements

10257221_1387688704848058_7235635233137007951_oКлик на сликата за галерија која константно ќе се дополнува со фотографски мемории од скејт сцената во МК, Скопје во раните 90-ти!

Благодарност до Дарко Наумовски за прекрасната фото ризница од Македонската скејт историја!

 

флип аут

 

Најновото видео од DropIn турнејата низ Струмица и Охрид доживеа презентација во Саботата во МКЦ, која дополнително беше зачинета со разноразни throwavay клипови од целата скејт банда. Супер посетеност и дружба cо доста насмеани и опуштени ликови! Благодарност до DropIn и WELOVEVIDEO!

СКРШИСЕОДВОЗЕЊЕ!

1920155_676604109070111_1260904470_n

ФОТО / ВИДЕО/ RECYCLED BOARDS EXIBITION

Имаме прилика и особено задоволство да ве поканиме на презентација/дружба организирана од страна на локалните осомничени на која би имале прилика да видите секојдневни предмети инспирирани и изработени од искористени скејтборд даски, фотографии инспирирани од самиот спорт и нормално, доза на зрачење со видео клипови од локалната скејтбординг банда. Read More »

DSC_2483

Благодарение на релативно пријатните температури во нашиот град оваа зима имаме задоволство да роламе скејт преку целата година!

Клик на сликата за линк до Фебруарска мини галерија.

 

Pyramid

Andrew Cannon со најава за Pyramid Country!

Повеќе инфо на слениот линк: http://pyramidcountry.com/

Честитkи Ендру!

*било каква сличност на сликата во позадина со локален скејт спот во Скопје е намерна 🙂

07480016

Патепис и мини галерија од BitchslapMagazine за турот на бандата  (Adidas, XXIV) која пред некој месец го посети Скопје заедно со други градови на нивната рута по брдовитиот Балкан. Клик на следниот линк за повеќе инфо: BitchslapMag

флип аут

1461526_10201233761423113_1117363196_n

Нашиот пријател Кирил од тимот на АБСУРД и оваа година го посети Балканот и не изостави да се појави во нашиот град повторно заедно со Alexey Lapin, Leo Lukin, Pasha Kryukov и Yura Renov i Dmitri Shatalov од NASVAY кои го сочинуваа рускиот дел од бандата. На наше ОГРОМНО задоволство со него допатуваа и Chris Haslam, Daniel Zvereff, Andrew Cannon i Tom Kleinschmidt! Read More »

1266523_559042870817736_1817140564_o1

На страната на XMKD  може да прочитате интервју со еден од надежите на Македонскиот Скејтбординг и рајдер на PopCornSkateCo. тимот, Илин Колевски.

За повеќе инфо и самото интервју клик на следниов линк: http://xmkd.com/team/ilin-kolevski/

 

здравпо!

 

 

img_5278

Неделава (денот) што измина, локална скејт екипa ја посети Спомен Костурницата во Велес која е во доста добра возна (скејт) состојба како што можете да видите од приложените слики во галеријата која е достапна на следниов линк: http://xmkd.com/element/kosturnica-memorial-skated-perfect-wave/

Перфект!

флип аут